AYYB, Afganistan’la sivil diplomasi için görüşmelere başladı

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği (AYYB) Başkanı Dr. Hasan Cengiz, ülkeye hâkim olan Taliban’ın, geçici hükümeti açıklaması sonrasında, Afganistan ile sivil diplomasi hazırlıklarına başladıklarını açıkladı.

AYYB, Afganistan’la sivil diplomasi için görüşmelere başladı

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid’in ülkeyi yönetecek kabine üyelerini açıklamasının, Taliban’ın siyasete aktif olarak girdiğinin göstergesi olduğunun altını çizen Başkan Cengiz, “Geçici Hükümetin Başbakanı Molla Muhammed Hasan ve Maliye Bakanı Molla Hidayetullah Bedri, Türkiye ile siyasi ve ticari iş birliğine sıcak bakıyor. Afganistan’ın iskân yatırımlarında Türkiye’nin yer almasını ehemmiyetle istiyorlar. Avrasya Yerel Yönetimler Birliği olarak, Taliban Hükümeti ile olan ilişkilerde taassup kararlarından etkilenmeden sivil bir diplomasi ayağı oluşturacağız” dedi.

2018 yılında Katar'ın başkenti Doha’daki Taliban müzakere heyeti başkanlığı görevini üstlenen Molla Abdulgani Birader’in de Doha’daki görüşmelere Türkiye’yi de davet etmesinin bir anlamı olduğunu dile getiren Başkan Cengiz, “Açıklanan kabinede Molla Abdulgani Birader’in Başbakan Yardımcılığı makamına geldiğini görmekteyiz. Birader’in Türkiye yanlısı tutumu 2018 yılındaki müzakerelerde de açıktı. Şimdi de bir Başbakan Yardımcısı ve iktidarın sahipleri olarak bu arzuyu tekrar dile getiriyorlar. Türkiye’nin tüm bu çağrılara kayıtsız kalması söz konusu olamaz” açıklamasında bulundu.


 

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2021, 17:16

Avrasya Aktüel Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER