Galatasaray Kulübünün olağanüstü genel kurulu yapıldı

Galatasaray Kulübünde yönetim kurulu, gayrimenkul ve taşınmazların değerlendirilmesi konusunda genel kuruldan yetki aldı.

Galatasaray Kulübünün olağanüstü genel kurulu yapıldı

Sarı-kırmızılı kulübün Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen olağanüstü genel kurulunda, görüşmelerin ardından yapılan oylamada üyeler, yönetim kurulunun taleplerini oy çokluğuyla kabul etti.

Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulu; Galatasaray Adası, Florya arazisi, Mecidiyeköy binası, Kemerburgaz yeni kamp tesisi, Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Kalamış tesisleri, Burhan Felek Ergün Gürsoy Yüzme Havuzu, Maslak Nevzat Özgörkey Binicilik Tesisleri ve Beyoğlu Hasnun Galip Binası'ndaki alanların değerlendirilmesi, yeni taşınmazların alınması, projelerle ilgili finansman sağlanabilmek için yeni kredi sözleşmelerinin imzalanması konularında 31 Mayıs 2024'e kadar her türlü hukuki işlem ve tasarrufta bulunma yetkisi aldı.

Oylamanın ardından teşekkür konuşması yapan Başkan Dursun Özbek, "Sevgili kardeşlerim insanların hayatında çok mutlu oldukları dönemler vardır. Benim hayatımda da en mutlu olduğum dönem bu akşam ve buna benzer akşamlardır. Benim mutluluğum nereden geliyor biliyor musunuz. İlk defa benim katıldığım genel kurullarda kardeşliğin ve barışın genel kurula sirayet ettiğini görüyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Galatasaray Kulübü Başkanı Özbek

Galatasaray Kulübü Başkanı Dursun Özbek, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ve yönetim olarak gayrimenkul ve taşınmazların değerlendirilmesi için yetki istedikleri olağanüstü genel kurul toplantısında konuştu.

Galatasaray'ın geleceğine dair önemli kararlar almak için bir araya geldiklerini belirten Özbek, genel kurula katılan üyelere teşekkür etti.

Kulüpte yaklaşık 1,5 ay önce göreve geldiklerini hatırlatan Özbek, bu süreçte Galatasaray Adası ile Kemerburgaz'da yapmayı planladıkları tesisler konusunda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı.

Dursun Özbek, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yılı olan 2023 yılında büyük hedefleri olduğunu anlatarak, "Biliyorsunuz, önümüzdeki sene Mustafa Kemal Atatürk'ün bize emanet ettiği Cumhuriyet'imizin 100. yılı. Galatasaray, şanlı tarihiyle; fikri hür, vicdanı hür duruşuyla; eşi benzeri olmayan başarılarıyla Cumhuriyet'imizin en değerli spor kulübü olmuştur ve olmaya devam edecektir. Cumhuriyet'in 100'ü Galatasaray'dır değerli arkadaşlar. Bu amaçla, en iyi kadroları kurup, özlediğimiz sportif başarılara ulaşmak için çalışıyoruz." dedi.

Kulübü yönetme görevinin kendisine ve ekip arkadaşlarına emanet edildiğine dikkati çeken Özbek, "Sadece bugünü değil, geleceği de düşünmek zorundayız. Galatasaray'ın bir lirasının bile hesabını yaparak hareket etmemiz gerekiyor. Bu tavrımızdan vazgeçmeyeceğimizi burada bir kez daha sizinle paylaşmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Yetki istedikleri konulara değinen Özbek, "Tamamıyla şeffaf, sadece yapılmak istenen projelere yönelik bir yetkiyi genel kurulun takdirine sunuyoruz. Genel, ucu açık bırakılmış bir yetki talep etmiyoruz. Galatasaray tarihinde ilk defa, yönetim olarak kendimizi sınırlandırarak, 4 aşamalı denetim ve onay sürecini de bu yetkiye dahil ettik. Bu yaklaşımımızın önümüzdeki dönemlere örnek olmasını ümit ediyorum." diye konuştu.

Yetki istenilen konular

Dursun Özbek, istedikleri en önemli yetkilerden birisinin Türkiye Bankalar Birliği ile yapılan anlaşmadan çıkmak olduğunu aktararak, "Bu anlaşma yapılırken elzemdi. Sıcak para girişi Galatasaray'ın önünü açtı. Ben de olsam yapardım. Fakat bugüne geldiğimizde, elimizdeki imkanların kullanması suretiyle bu anlaşmanın Galatasaray'a getirdiği mecburiyetlerin artık kabul edilemez olduğunu düşünüyorum. Eğer bizi yetkilendirirseniz belli bir süreci takip ederek bu yapılandırma anlaşmasından çıkacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Özbek, hayata geçirmeyi planladıkları Florya projesinden gelecek parayla bu anlaşmadan çekileceklerini söyledi.

Galatasaray Adası'nı geliştirmek istediklerini ve bu konuda da yetki istediklerini vurgulayan Özbek, "Galatasaray Adası'nın bir bölümü bize ait. Sağında ve solunda Milli Emlak'a ait iki bölüm var. Bu alanların üst kullanım hakkını aldık. Bunları almada Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un çok büyük dahli vardır. Burayı geliştirmemiz lazım. Adayı daha mükemmel hale getirmek ve size daha iyi hizmet verebilmesi için yetki istiyoruz." diye konuştu.

Florya arsasında yapmak istedikleri proje hakkında da bilgi veren Özbek, Galatasaray Kulübünün burada 20 dönüm arsası olduğunu hatırlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yanımızda da Emlak Konut'a ait 40 dönümlük bir arsa var. Bugün geldiğimiz noktada Galatasaray'a bir fırsat gelmiştir. Bu fırsat, bize ait olmayan 40 dönüm arsanın satın alınması ve 60 dönüme çıkan imarı geliştirecek arsanın gelirinin tümünün Galatasaray'a gelmesi fırsatıdır. Çok uzun süredir emek verilen Florya projesi, Galatasaray'a çok önemli bir fon oluşturacaktır. Zaten Kemerburgaz dahil bugün gündeme getirdiğimiz projelerin hepsi buradan gelecek fonla ilgilidir. Bu fonla tüm branşların sürdürülebilir başarıya ulaşmasını hedefliyoruz. Lütfen Florya projesini böyle değerlendirin."

Dursun Özbek, futbol şubesini Kemerburgaz'da yapmayı planladıkları tesislere taşımayı planladıklarını anımsatarak, "Kemerburgaz'a ait üst kullanım hakkını aldık. Sizden yetki aldıktan sonra devam etmek üzere de ilk faaliyetlerimize başladık." değerlendirmesinde bulundu.

Mecidiyeköy'deki kulüp binasını mevcut ekonomik koşullar çerçevesinde en iyi şekilde değerlendirmek için yetki istediklerini belirten Özbek, yeni araziler almak için de genel kurulun onayına başvurduklarını dile getirdi.

"Birlik olmamızın gereği var"

Galatasaray'a hizmet etmek için yola çıktıklarını kaydeden Özbek, "Bizim isteğimiz bizi yetkilendirerek, bize destek vermeniz. Birlik olmamızın gereği var. Sevgi iklimi ve barışı kulübe getiremezsek, bu projelerin hiçbiri yapılamaz. Öncelikli olarak barışacağız, birbirimizi seveceğiz ve birlikte olacağız. Buna var mısınız? Kol kola gireceğiz ve her şeyi beraber yapıp, mutluluğunu beraber yaşayacağız." diye konuştu.

Yetki istedikleri konular hakkında ayrıntılı çalışmalar yaptıklarını tekrarlayan Özbek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Üzerimizdeki borç ve faiz yükünün azaltılmasının yanında, yarına daha güçlü bir Galatasaray bırakmak için de bu projelerin gerçekleşmesi gerektiğine inanıyoruz. Ama bu projelerden daha önemlisi bizim tüm Galatasaraylılar olarak birlik olmamız. Galatasaray'ı daha iyi günlere ulaştıracaksak, bunu hep birlikte çalışarak başaracağız. Bunun için, sizin desteğinize her zaman ihtiyacımız var."

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Timur

Galatasaray Sportif AŞ Başkan Vekili Erden Timur, sarı-kırmızılı kulübün olağanüstü genel kurulunda üyelere sunum yaptı

Erden Timur, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi Anadolu Oditoryum Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen genel kurulda Galatasaray Adası, Florya arazisi, Mecidiyeköy binası, Kemerburgaz yeni kamp tesisi ve yeni arazi alımı konusunda genel kuruldan yetki istediklerini aktardı.

Galatasaray Adası'nı 26 günde yenileyerek üyelerin hizmetine sunduklarını aktaran Timur, burada yeni alanlar inşa etmek için de yetki istediklerini ifade etti.

Galatasaray Adası'ndaki yeni inşaat alanlarının maliyetinin yaklaşık 75 milyon lira olacağını anlatan Timur, bunu Florya ve Mecidiyeköy projelerinden gelecek kaynakla yapmayı planladıklarını dile getirdi.

Florya arazisine yapmayı planladıkları konut projesinin çok olduğunu belirten Timur, burada Emlak Konut'a ait olan 40 dönümü satın almayı düşündüklerini aktardı.

Erden Timur, Florya'da Galatasaray'ın 20 dönümlük payıyla 60 dönüme yapacakları konut projesinden, arsa ve inşaat maliyetlerini çıkardıktan sonra 7 milyar liranın üzerinde bir gelir elde etmeyi hedeflediklerini anlattı.

Timur, Mecidiyeköy'deki binayı rezidans haline getirdikten sonra konut olarak satışa sunmayı planladıklarını ve buradan yaklaşık 1 milyar liralık gelir beklediklerini kaydetti.

Kemerburgaz'daki yeni tesisleri 2024 yılında bitirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Timur, buranın 470 milyon lira olarak hesapladıkları finansmanını Florya projesinden sağlamayı planladıklarını söyledi.

Erden Timur, Florya ve Mecidiyeköy projelerinden elde edecekleri gelirlerle Ege ve Marmara bölgelerinde, İstanbul'a yakın yerlerde kulübe yeni arsalar kazandırmayı amaçladıklarını dile getirdi.

Projelerden elde ettikleri gelirlerin bir fona aktarılacağını bildiren Timur, yönetimlerin sıkı bir denetim sonucunda bu fondan yararlanabileceğini de sözlerini ekledi.

Avrasya Aktüel Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER