Avrasya Aktüel 15 yıl önce bugün kuruldu

2006 yılında Erzurum’da Mumcu Caddesi, Ankara Sokak’ta Elpaş İş Hanı içerisindeki mütevazi ofiste, Dr. Hasan Cengiz tarafından kurulan Avrasya Aktüel Haber Sitesi ve Avrasya Gazetesi, şu an Avrasya Yerel Yönetimler Birliği (AYYB) adı altında Rusya’dan Afganistan’a, Suriye’den Sudan’a 28 ülkede sivil bürokrasi faaliyetleri olan bir yapıya dönüştü.

Avrasya Aktüel 15 yıl önce bugün kuruldu

Birçok finansal girdaplar ve 2012 yılındaki Dr. Cengiz’e yapılan derin FETÖ operasyonu ile ağır bir darbe alan Avrasya, 2021 yılına, hiçbir yayın kuruluşunun olmadığı kadar zorlukları aşarak ulaştı.

2012 yılında Dr. Cengiz’in kaleme aldığı “Cemaat mi yoksa devasa holding mi?” başlıklı köşe yazısının ardından, Avrasya Gazetesi başta dönemin resmi kurumları, reklam ajansları, matbaalar ve gazeteciler tarafından kısa sürede izole edildi. Gazete, matbaa bulamaz ve baskı yapamaz hale geldi.

Ancak köşe yazısı yayınladığı yıldan sadece 4 yıl sonra gerçekleşen hain darbe teşebbüsü ile, Dr. Cengiz’in ne anlatmaya çalıştığı acı ve kanlı bir tecrübeyle anlaşılmış oldu.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı ömürler dileriz. Allah devletimize zeval vermesin.

“Tarih, muazzam bir erken uyarma sistemidir.” der Amerikalı Profesör Norman Cousins. Umalım ki tarihten ders alalım. 

AYYB ve Avrasya Aktüel günümüzde neler yaptı ve neler yapıyor?

Bizleri buluşturan Milli Birlik ve Beraberlik duygusuyla Atayurt’tan Anayurt’a, Balkanlar’dan Kafkasya’ya uzanarak yüreklerde yer eden Avrasya Yerel Yönetimler Birliği, Türkiye’nin geleceğini Avrasya Birliği’nde görmekte, bu yönde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Dr. Hasan Cengiz’in ilk Anayurt toprağı Erzurum'da başlattığı vizyon hareketi, Avrasya coğrafyasının yükselen değeri olarak Yerel Yönetimler Birliği’nin oluşumunu sağlamak için çalışmalarını sürdüren bir düşünce kuruluşudur. 

Merkezi Ankara Keçiören'de olan Avrasya Yerel Yönetimler Birliği yurtiçinde ve yurtdışında faaliyetlerini yürütmektedir. Avrasya Yeni Vizyon Hareketi 1991'de platform olarak Avrasya'da hizmetlerine başladı. Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Dr. Hasan Cengiz 200'ün üzerinde uluslararası sivil toplum örgütü ile bir araya gelerek Avrasya Kalkınma Platformu çatısı altında faaliyetlerini sürdürdü.

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği gücünü; bağlı olduğumuz değerlerimizi Milli Birlik ve Beraberlik temellerinde yaşatmasına borçludur. Asırlardır Avrasya topraklarında yaşamış halklar, Milli Birlik ve Beraberlik bilinci ile ortak bir paydada buluşmuştur. Uluslararası üst düzey kanaat önderlerinin katıldığı, kendi ülkelerinde de sürdürdüğü kültürel, sosyal ve insani yardım faaliyetleri ile bir araya gelmektedir. 

Düşünce üretiminin yanı sıra uzak coğrafyalara kurduğumuz gönül köprüsüyle Avrasya coğrafyasının yükselen değeri olarak Yerel Yönetimler Birliği’nin oluşumunu sağlamak için birçok ilke imza attık. 

2009'da Avrasya Aktüel Dergisi olarak Erzurum'da düzenlediğimiz “Anneden kıza, kızdan anneye” adlı şiir yarışması ile birlik ve beraberliğimizi pekiştirdik. Erzurum'a kent meydanı sözünü aldık. 

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği olarak Atayurt – Anayurt buluşmasını Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde Erzurum'da yaptık. 

1500 yıllık kültür mirası olan Göktürk çalgısı Altay Arpını Anayurt'a getirdik. 

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği Genel Başkanı Dr. Hasan Cengiz, Moğolistan Tarihi Eserler Müzesinde sergilenen bu kıymetli değeri Cumhurbaşkanlığına teslim ederek devlet arşivlerine kazandırdı.

Ankara Keçiören'de “Avrasya 2023 Sempozyumunu” düzenledik. Sempozyumda Suriye Türkmen Cephesi, Irak Türkmen Cephesi sözcüleri, Moğolistan, Kırgızistan, Afganistan, Somali ve Balkanlar'dan üst düzey temsilcileri buluşturduk. 

Kırgızistan'ın Yusuf Balasagun Üniversitesi fahri doktora törenine katılmaktan onur duyduk. 

Moğolistan’da Türk dünyasını buluşturduk. 

Bilge Kağan Dünya Barış ödül töreninin dünyanın saygın ödülleri arasına girmesinden onur duyduk. 

Avrasya Yerel Yönetimler Birliği'nin Ankara Keçiören'de Yunus Emre Kültür Merkezi'nde ev sahipliğini yaptığı “Akil İnsanlar İç Anadolu Grubu Paneli” ile Anadolu'ya seslendik. 

2015'te Ankara Keçiören'de hizmet vermeye başladığımız kültür evinde uluslararası bürokrat ve birçok kanaat önderini ağırladık. Kültürel, sanatsal sohbetler ve sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdik.

Her ay düzenlediğimiz milli birlik ve beraberlik buluşmaları ile sosyal sorumluluk projelerine imza attık. 

Milli Birlik ve Beraberlik toplantıları kapsamında referanduma destek verdik.

Uluslararası bürokrasinin seçkin isimlerini konuk ettik. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in özel temsilcisi Aleksandr Dugin ile Avrasya -  Türkiye, Türkiye - Rusya İlişkileri Konferansı’nda başkentte buluştuk. 

Ankara Pursaklar ve İstanbul Tuzla başta olmak üzere 81 ilde yaptığımız Milli Birlik ve Beraberlik toplantıları ile istikrar için devam dedik. 

Ankara'da düzenlediğimiz Milli Birlik ve Beraberlik söyleşisinde Sudanlı Osmanlı kahramanı Zenci Musa’yı andık. Zenci Musa’yı, torunu Doktor Vehip Harun'dan dinledik.

Yine başkentimizde düzenlediğimiz Milli Birlik ve Beraberlik buluşmasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in “Türk Akımı Doğalgaz Boru Hattı Projesi Dostluk Programında” Rus konuklarımızla buluştuk. 

27 Mayıs'ta İstanbul'da bini aşkın konuğun katılımıyla gerçekleştirdiğimiz iftar programında uluslararası bürokrasiyi ve sivil toplum kuruluşlarını buluşturduk. 

Türkiye'nin yakın komşuları, diğer ülkelerin sivil önderleri ve devlet erkanı ile sosyal zincir oluşturduk. Kuzey Asya, Kuzey Afrika, Güney Kafkasya ve Orta Asya’nın dinamiklerini bir araya getirdik.

1991'de başladığımız Avrasya Kültür Sanat ve Yayın çalışmalarımızı sürdürdük. 

Tüm ülkelerde, Türkiye devlet politikalarına uygun halk diplomasisi faaliyetlerini sürdürerek kültürel bağlarımızı güçlendirdik. Ülkelere yaptığımız ziyaretlerle adımıza düzenlenen etkinliklerde buluştuk. Azerbaycan, Türkmenistan, Kenya, Rusya, Moğolistan, Sudan, Kırgızistan, Irak, Ürdün, Lübnan, Çin, Ukrayna, Tayland, Afganistan ve daha birçok ülkede tüm sivil toplum kuruluşlarıyla, partililerle kültürel sosyal öz kaynakları ve tüm zenginlikleri ile Avrasya Birliği ülkelerinin ortak paydada buluşmasıyla sivil diplomatik faaliyetlerimizi sürdürüyoruz.

Fotoğraflarla AYYB ve Avrasya Aktüel

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2021, 19:16

Avrasya Aktüel Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER